Bizden Haberler

Vinçlerde Olan Kaza Sebepleri Vinçlerde Olan Kaza Sebepleri

Vinçlerde Olan Kaza Sebepleri

Herhangi bir yükü bulunduğu yerden kaldırıp başka bir yere taşımak için ya da yerini değiştirmek için vinç kullanılmaktadır. Her geçen gün vinç ile işlerin kısa süreye indirilip, insan gücünün yetmediği yüklerin taşınması ile vincin kullanımı artmıştır. Kaldırma işlemlerinden dolayı genellikle hiyap vinç tercih konusu olmuştur. Bom veya kaldırma makinelerinin enerji hatlarıyla teması sonucu kazalar oluşuyor. Diğer kaza sebepleri ise; vincin altında durmak, yükün düşmesi, makinenin devrilmesi, bomun çökmesi ve dayama ayaklarının yanlış kullanımı gibi hatalar olmuştur. Kazayı önlemek için vinç kiralaması yaptığınızda dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Kiralık vinç; sepetli vinç, hiyap, kule vinç vs. olabilir. Bu vinçlerin bakımlı ve temiz olması gerekmektedir. Operatör kullanırken gerekli önlemleri almalıdır. O yüzden kiralayacağınız vinci iyi ve güvenilir bir firmadan seçmeniz gerekmektedir.

Vincin Kullanılmasında Gereken Güvenlik Tedbirleri

Bilindiği gibi vinç bir operatör tarafından kullanılmaktadır. İşlemler sırasında operatörler dikkatli olmalıdır. Yüklerin taşınması, yetiştirilmiş manevracılar tarafından verilen el ve kol işaretlerine göre gerçekleştirilmelidir. Birden fazla manevracı görev aldığında ise operatör sadece bir manevracıdan işaret almalıdır. Eğer vinçte bir yük asılı ise, operatör makinaların başından ayrılmamalıdır. Ayrıca yükle beraber insanlar da kaldırılıp taşınmamalıdır. Yükler dik olarak kaldırılmalıdır fakat eğik olarak kaldırılması zorunlu olduğu zaman manevralar sorumlu bir elemanın gözetimi altında yapılmalıdır. Operatör vinci terk ederken kumanda kollarını kontrol edip şalteri indirmelidir. Açık alanda çalışan vinçler olduğunda, havanın fırtınalı olma durumu söz konusu ise, rüzgar emniyet düzenekleri kurulup vincin hareket etmesi önlenmelidir. Kule vinçler ise rüzgar hızı 50km/h değerini aştığı zaman kullanılmamalıdır. Ayrıca açık havada çalışan vinçlerde yıldırıma karşı güvenlik tedbirleri alınmalıdır. Gereken periyodik bakımları da eksik edilmemelidir.

Vinç Kiralamak

Vinç kiralar iken dikkatli olunması gereken konular vardır. Kiralayacağınız firmanın güvenilir olması önemlidir. Operatörün ehliyete sahip olması gerekir. Ayrıca operatör vinci kullanırken bütün kurallara uymalı ve dikkatli olmalıdır. Vincin gereken bakım ve tadilatlarının yapılmış olması gerekir. Kurumsal bir firmaya ait olmalıdır ki sorun yaşanmasın. Vinç kiraladığınız firma sizin için doğru vinci söylemeledir. Bunun için de vinç kiralamak isteyenlere; neden kiraladıklarını sorarlar ve bilgiler almak isterler. Yükü taşımak, kaldırmak ya da oto kurtarma gibi seçenekler olabilir. Öğrendikten sonra size doğru vinci anlatır. Gerekli ekipman ve personel konusunda karar verir.

Vinç Kiralamanız İçin Uygun Firma

Bir iş için kiralık vinç lazım ise, vincinizi Vega Vinç’den kiralamalısınız. Anlatılan bütün kurallara uyan Vega Vinç, kaza olmaması için elinden gelen her şeyi yapar. Eğitimli ve tecrübeli operatörler ile birlikte çalışır ve kaldırma, hareket ettirme ya da taşıma vs. gibi işleri yaparken sorun yaşamaz. Vinçlerin bakımını ve temizliğini yapmaya özen gösterir.