Bloglar

Vinçli Kamyon Nedir? Vinçli Kamyon Nedir?

Vinçli Kamyon Nedir

Kamyon üstü vinç şantiyelerdeki yapılarda, yükleme ve boşaltma işlemlerinde, kaldırma ve taşımada, kurtarma ve çekmede kullanılan farklı amaçlara hizmet eden bir vinçtir. Bu vince ‘’hiyap vinç’’ de denir. Hareket kapasitesinin seri olması ve gerektiği zamanlarda yük taşıyabilmesi, vincin tercih edilmesinde büyük rol oynar. Araç üzerindeki kol ve sepetten oluşur. Diğer vinçlerden ayıran özellik ise kaldırdıkları yükü kendi kasalarına taşıyabilmeleri ve ağır nakliyatları kolaylıkla yapabilmeleridir. Ayrıca sadece dikey değil yatay da çalışırlar ve bomları katlanabilir.

Vinçli Kamyonun Kullanıldığı Yerler

Kamyon üstü vinç imalatı çeşitli çalışma koşullarına uygundur. Boyanması gereken ya da bakıma ihtiyacı olan çok katlı yüksek binalarda üst katlara ulaşmak zordur. Vinçli kamyon ve sahip olduğu uzun kolu ile birlikte, ulaşılması zor olan yerlere ulaşılabilir. Daha çok trafiğe açık alanlarda kullanılırlar ve bu yüzden kullananların G sınıfı ehliyeti olmalıdır. Ayrıca taşıyabildiği ağırlıkla, insan gücünün ötesine geçer ve aynı zamanda çalışanın güvenliğini de sağlamaktadır.

Kamyon Vinçlerde Çalışma Emniyeti

Kamyon üstü vinç kullanma talimatına göre; Enerji hatları altında çalışmak risklidir. Gece çalışırken tepe lambası ya da yeteri kadar çevre ışıklandırması olmalıdır. Denge ayaklarının bastığı zemin sağlam olmalı, değil ise  basma yüzeyini arttıran tablalar kullanılmalıdır. Makinanın çalışma diyagramını bilmeniz gereklidir ve diyagram değerlerine uymalısınız. Çalışma sırasında da kamyonun tekerleklerinin yerle olan temasının kesilmesi gerekir.