Bloglar

Vinç Operatörü Nedir Vinç Operatörü Nedir

Vinç operatörü vinci kullanan kişidir. Araç, gereç ve ekipmanları kullanır. Raylı, paletli ve sabit kule vinçlerini kullanarak, yüklerin taşınmasını sağlar. Kendisine ait kişisel koruyucu malzemeleri bulunur. Emniyet bareti ve ayakkabısı, iş elbisesi, toz- ışık – ateş gözlüğü, toz maskesi ve kulak tıkacıdır.

Vinç Operatörünün Yaptığı İş

Vinç operatörünün görevi  vincin bakımını yapmaktır. Ayrıca; Yürüyüş sistemlerini ve halatları kontrol eder. İşle alakalı emniyet tedbirlerini alır ve güvenlik sağlanınca çalışır. Vinci kullanarak yükü kaldırır, aktarılacağı yönü tespit eder daha sonra yükü gideceği yere götürür ve bırakır, işi bitince de vinci park durumuna getirir. Vincin ayak bağlantılarını takar. Mesleki gelişimle ilgili olanakları yürütür. Bunlar; meslekle ilgili yayınları ve teknolojik gelişmeleri izlemek, operatör yardımcısını eğitmek, meslekle ilgili toplantıya ya da gerçekleşen faaliyetlere katılmak gibi şeylerdir. Aynı zamanda sorumlulukları da vardır. Kaldırılacak olan yükü kaldırmadan önce, makine içerisindeki yük kaldırma cetveline bakarak, cetvelde gösterilen değerlere göre kaldırması gerekir. Makineyi, camları ve göstergeleri temiz tutmalıdır. Çalışmadan önce de takım kutusuna bakmalıdır.

Vinç Operatörlüğünün Gerektirdiği Özellikler

Vinç operatörü kursundan alınan belge gereklidir. Kursun süresi 12 gündür. Kurs süresince motorun çeşitlerini, operatör koltuğunun ayarını, kumanda kollarının ayarını ve periyodik bakım derslerini alırlar.  Ellerini, ayaklarını ve gözlerini aynı zamanda kullanabilmelidir. Dikkatli ve sorumluluk sahibi olmalıdır. Sağlıklı ve en az 18 yaşında olmalıdır.