Bloglar

Kiralık Sepetli Vinç Nedir? Kiralık Sepetli Vinç Nedir?

Kiralık sepetli vinç,  verimli ve yarar sağlar olmakla birlikte kesinlikle memnun kalınacak özellikleri barındıran bir araçtır. İşçiye ve işverene kolaylık sağladığı gibi kullanıldığı alanda da hiçbir zarar verecek bir özelliği bulunmamaktadır. Sepetli vinç, Her açıdan fazla avantajı olan önemli bir iş makinasıdır. Firmaların kiralık sepetli vinç temin etmeleri her açıdan firmaya yarar sağlamaktadır, firma, sepetli vinç alarak ona yatırım yapmak yerine işçileri için daha fazla yarar sağlayacak bir alanda yatırım yapmaları daha mantıklı olacaktır. Bunun nedeni kiralık sepetli vinç kullanmaları, sepetli vinç satın almalarından daha az maliyetli olmasıdır. Her çeşit kiralık sepetli vinçlerde ihtiyaca uygun olarak saatlik, günlük, haftalık ve aylık olarak kiralama yapmak mümkündür.

Kiralık Vinç Çeşitleri

Kiralık olarak üç çeşit vinç vardır. Bunlar; teleskopik vinçler, sepetli vinçler ve hiyap vinçler olarak ele alınmaktadır. Teleskopik vinçler, bumları iç içe giren ve bu sayede uzayıp kısalabilen vinçler olmakla birlikte kapasiteleri 15-55 ton ağırlığında olabilmektedir. Hiyap vinçler, 6-8-10 ve 12 tekerli olan kamyonların üzerine takılırlar ve kamyonlar üzerinde sabit olarak çalışan vinçlere deniz. Fakat sadece kamyon üzerinde yer almazlar, bazen küçük çaplı gemi üzerinde ve yine küçük çaplı tekne üzerinde, tırların çekici bölmelerinde ve tır dorsesinde görebilmek te mümkün olmaktadır. Genelde 3 tondan başlayarak 50 tona kadar çıkabilirler, boyutları çoğunlukla küçük olduğu için şehir içinde hızlı ve güvenli gidebilmektedirler ve bu nedenle firmalar daha fazla tercih etmektedirler.  Sepetli vinçler ise sepetli platform olarak ta bilinen işçilerin kurtarıcı araçları olarak bilinmektedirler. Sepetli vinç, yüksek yerlere ulaşabilmek amacıyla ve daha güvenli ve sağlıklı iş ortamı oluşturmak amacıyla sepet takılan bir araçtır. Ucundaki sepeti sayesinde işçileri ulaşmak istedikleri noktaya rahatça ve güvenilir bir şekilde ulaşmalarını sağlamaktadır.  Bu nedenle genelde ulaşılması güç olan yüksek binaların dış cephe tadilatlarında, boyamalarında, sıva ve alçılarında, inşaat alanlarında sepetli vinç tercih oranları yüksek olmaktadır. Sepetli vinçlerin ağırlıkları ve boyları değişken olduğu için ihtiyaca ve alana uygun olarak vinç transferi sağlanmaktadır. Kiralayanın isteği doğrultusunda vinç sahasına gidilerek seçim yapmakta mümkün olmaktadır.

Kiralık sepetli vinçlerin önemi

Kiralık sepetli vinç, firma açısından kar olmakla birlikte zaman kazanma ve iş güvenliği alanında önlem yöntemi olarak önemli bir yer tutmaktadır. Sağlam sepetleri sayesinde işçilerin ulaşılması zor olan yüksek binalara kolaylıkla ulaşmasını sağlamaktadır. Bu da firmaya iş kolaylığı sağlayarak zamandan tasarruf edilmesine yardımcı olmaktadır. Bu açıdan bakıldığı zaman, sepetli vinçlerin iş riskini azalttığını ve istenmeyen şiddetli kazaların da önüne geçildiğini görmüş bulunmaktayız. Sepetli vinçleri diğer vinçlerden ayıran en önemli özelliği ağırlık kaldırıp bir yerden bir yere taşımak olmayıp, ayırıcı özelliği olan sepeti ile insanı ulaşamadığı yüksek yerlere ulaştırabilmesidir. Bu açıdan kullanıldığı alanlar billboard ve panoların asılması, dış cephe boya, badana ve tadilatları, iç bakım ve onarımları, aydınlatma direği bakım ve kurulumları ve Telekom işleri gibi işler olmaktadır.

Sepetli Vinçlerde Alınması Gereken Önlemler

Sepetli vinç, sepetinde bazı önlemler alma zorunluluğu gerektirmektedir. Sepetli vincin sepetine iki kişiden fazla kişi binmemesi gerekmektedir, vince binen kişilerin emniyet kemerlerini takmaları önemli bir zorunluluktur. Bunların dışında sepet kapılarının içe doğru açılması gerekmektedir. Bu önlemler alınmadığı sürece ciddi iş kazalarının önüne geçmek oldukça güç duruma gelmektedir. Bu nedenle sepetli vincin kullanım kurallarına uyulması oldukça önem teşkil etmektedir ve ciddi anlamda hayat kurtarmaktadır. İş güvenlik önlemlerinin alınması firma açısından da önemli bir yer tutmaktadır.