BLOG YAZILARINIZ

 • Mobil vinç nereden kiralanır? DEVAMINI OKU

  Vinç kiralamanın birden fazla yöntemi vardır. Bunlardan ilki vinç kiralama merkezine giderek anlaşmalı yolla kiralamak, bir diğeri vinç merkezine giderek vinç sahasında vinç boyutlarını görerek vinci yerinde kiralamak, bir diğeri ise mobil vinç kiralama yöntemi olmaktadır. Bunlardan ilki olan vinç kiralama merkezleri, firmanın ihtiyacına yönelik boyutta ve ağırlıktaki vinci firma sahibine göstererek anlaşılan fiyata göre kiralama yöntemidir. İkinci yöntem olan vinç sahasında vinç kiralama, bu yöntem de vinçlerin bulunduğu alana giderek firma sahibinin gözüyle görerek ihtiyacına yönelik boy ve ağırlıktaki vinci seçerek anlaşılan fiyata kiralama yöntemi olmaktadır. Üçüncü yöntem ise internet üzerinden mobil olarak vinç kiralama yöntemidir. Bu yöntemlerden en rahat olanı ve zaman tasarrufu sağlayan yöntem mobil vinç kiralama yöntemidir. İstenilen yerden ister arayarak ister internet üzerinden vinç kiralamak mümkün bulunmaktadır. Bu sayede vinç sahalarına giderek vakit kaybetme derdi de ortadan kalkmış olmaktadır.

  İnternet Üzerinden Vinç Kiralama Yöntemi

  Bilindiği üzere internet üzerinden her zaman için alışveriş yapmak, işleri yönetmek ve kiralama işlemleri gibi daha birçok işlem diğer yöntemlere göre daha kolay yapılmaktadır. Mobil vinç kiralama, bilindik olan yüz yüze araç kiralama yöntemlerine nazaran, zaman ve güç tasarrufu olan bir yöntemdir. İnternet üzerinden vinç kiralama yöntemi seçim kolaylığı ile birlikte ihtiyaca uygun olarak ağırlık ve uzunluk seçme kolaylığı da sunmaktadır. Bunların yanında fiyat farklılıklarının karşılaştırılmasına da olanak sağlamaktadır. İnternet üzerinden vinç kiralama yöntemi oldukça rahat ve kullanışlı bir yöntemdir, diğer yöntemlere nazaran daha fazla tercih edilmektedir. Bu yöntemi tercih etmeyenlerin nedeni ise genelde gözle görüp almak istemelerinden dolayı sahada vinç seçme yöntemini tercih etmektedirler. Fakat bu kişiler, mobil üzerinden vinç kiralama yönteminin kolaylıklarının ve sağladığı yararların farkında olmayan kişilerdir. Ve bu kişiler maddi ve manevi bir kat daha zarara girmiş olmaktadırlar.

  Mobil Vinç Kiralama Kolaylıkları

  Mobil vinç kiralama, internet üzerinden istenilen şehirden, istenilen uzunlukta ve ağırlıkta, istenilen çeşitteki vinci kiralamayı mümkün kılmaktadır. Bir şehirden diğer bir şehre vinç kiralama kolaylığı sağlamaktadır. Normal şartlarda başka bir şehirden vinç kiralamak isteğinde bulunulduğunda hem maddi olarak zarar görmek hem de manevi olarak zarar görmek olası bir durumdur. Fakat mobil vinç kiralama yöntemi ile ne maddi olarak zarar görmek ne de manevi olarak zarar görmek mümkün bulunmamaktadır. İnternet üzerinden birden fazla iletişim sağlanmaktadır, mobil kiralama, telefon ağıyla iletişim veya e-mail ağı ile iletişim kurmak mümkündür. Bu yönüyle diğer kiralama yöntemlerinden daha karlı ve daha faydalı bir yöntem olarak bilinmektedir.

  Mobil Vinç Kiralama Hizmetlerine Ulaşım

  Mobil vinç kiralama hizmetlerine ulaşım oldukça kolay yollarla sağlanabilmektedir. İnternet üzerinden mobil vinç kiralama hizmetlerinin sitesine girerek bulunan çeşitleri ihtiyaç doğrultusunda uzunluk ve ağırlık seçip, şehir ve adres belirterek kiralamayı yapabilmenin yanında iletişim bilgileri üzerinden telefon ağını kullanarak veya e-mail yoluyla ulaşabilmek mümkündür. Diğer yöntemlere nazaran bu yöntemi kullanan firmalar veya bireyler daha karlı bir iş yaptıklarının farkında olmaktadırlar. Mobil vinç kiralama hizmetleri diğer yöntemlerden daha kolay ve daha zahmetsiz bir yöntem olmaktadır. Mobil vinç kiralama Türkiye’nin her yerine kusursuz hizmet sunmaktadır. Bundan faydalanmak ise kişilerin kendi ellerinde olan bir şey olmaktadır. Mobil vinç kiralama hizmetleri her zaman için kusursuz ve profesyönel bir hizmet sunmaktadır, bunun yanında kolay ulaşım sağlanması ile eşsiz bir çekim kuvveti oluşmasını sağlamaktadır.

 • Kiralık Sepetli Vinç Nedir? DEVAMINI OKU

  Kiralık sepetli vinç,  verimli ve yarar sağlar olmakla birlikte kesinlikle memnun kalınacak özellikleri barındıran bir araçtır. İşçiye ve işverene kolaylık sağladığı gibi kullanıldığı alanda da hiçbir zarar verecek bir özelliği bulunmamaktadır. Sepetli vinç, Her açıdan fazla avantajı olan önemli bir iş makinasıdır. Firmaların kiralık sepetli vinç temin etmeleri her açıdan firmaya yarar sağlamaktadır, firma, sepetli vinç alarak ona yatırım yapmak yerine işçileri için daha fazla yarar sağlayacak bir alanda yatırım yapmaları daha mantıklı olacaktır. Bunun nedeni kiralık sepetli vinç kullanmaları, sepetli vinç satın almalarından daha az maliyetli olmasıdır. Her çeşit kiralık sepetli vinçlerde ihtiyaca uygun olarak saatlik, günlük, haftalık ve aylık olarak kiralama yapmak mümkündür.

  Kiralık Vinç Çeşitleri

  Kiralık olarak üç çeşit vinç vardır. Bunlar; teleskopik vinçler, sepetli vinçler ve hiyap vinçler olarak ele alınmaktadır. Teleskopik vinçler, bumları iç içe giren ve bu sayede uzayıp kısalabilen vinçler olmakla birlikte kapasiteleri 15-55 ton ağırlığında olabilmektedir. Hiyap vinçler, 6-8-10 ve 12 tekerli olan kamyonların üzerine takılırlar ve kamyonlar üzerinde sabit olarak çalışan vinçlere deniz. Fakat sadece kamyon üzerinde yer almazlar, bazen küçük çaplı gemi üzerinde ve yine küçük çaplı tekne üzerinde, tırların çekici bölmelerinde ve tır dorsesinde görebilmek te mümkün olmaktadır. Genelde 3 tondan başlayarak 50 tona kadar çıkabilirler, boyutları çoğunlukla küçük olduğu için şehir içinde hızlı ve güvenli gidebilmektedirler ve bu nedenle firmalar daha fazla tercih etmektedirler.  Sepetli vinçler ise sepetli platform olarak ta bilinen işçilerin kurtarıcı araçları olarak bilinmektedirler. Sepetli vinç, yüksek yerlere ulaşabilmek amacıyla ve daha güvenli ve sağlıklı iş ortamı oluşturmak amacıyla sepet takılan bir araçtır. Ucundaki sepeti sayesinde işçileri ulaşmak istedikleri noktaya rahatça ve güvenilir bir şekilde ulaşmalarını sağlamaktadır.  Bu nedenle genelde ulaşılması güç olan yüksek binaların dış cephe tadilatlarında, boyamalarında, sıva ve alçılarında, inşaat alanlarında sepetli vinç tercih oranları yüksek olmaktadır. Sepetli vinçlerin ağırlıkları ve boyları değişken olduğu için ihtiyaca ve alana uygun olarak vinç transferi sağlanmaktadır. Kiralayanın isteği doğrultusunda vinç sahasına gidilerek seçim yapmakta mümkün olmaktadır.

  Kiralık sepetli vinçlerin önemi

  Kiralık sepetli vinç, firma açısından kar olmakla birlikte zaman kazanma ve iş güvenliği alanında önlem yöntemi olarak önemli bir yer tutmaktadır. Sağlam sepetleri sayesinde işçilerin ulaşılması zor olan yüksek binalara kolaylıkla ulaşmasını sağlamaktadır. Bu da firmaya iş kolaylığı sağlayarak zamandan tasarruf edilmesine yardımcı olmaktadır. Bu açıdan bakıldığı zaman, sepetli vinçlerin iş riskini azalttığını ve istenmeyen şiddetli kazaların da önüne geçildiğini görmüş bulunmaktayız. Sepetli vinçleri diğer vinçlerden ayıran en önemli özelliği ağırlık kaldırıp bir yerden bir yere taşımak olmayıp, ayırıcı özelliği olan sepeti ile insanı ulaşamadığı yüksek yerlere ulaştırabilmesidir. Bu açıdan kullanıldığı alanlar billboard ve panoların asılması, dış cephe boya, badana ve tadilatları, iç bakım ve onarımları, aydınlatma direği bakım ve kurulumları ve Telekom işleri gibi işler olmaktadır.

  Sepetli Vinçlerde Alınması Gereken Önlemler

  Sepetli vinç, sepetinde bazı önlemler alma zorunluluğu gerektirmektedir. Sepetli vincin sepetine iki kişiden fazla kişi binmemesi gerekmektedir, vince binen kişilerin emniyet kemerlerini takmaları önemli bir zorunluluktur. Bunların dışında sepet kapılarının içe doğru açılması gerekmektedir. Bu önlemler alınmadığı sürece ciddi iş kazalarının önüne geçmek oldukça güç duruma gelmektedir. Bu nedenle sepetli vincin kullanım kurallarına uyulması oldukça önem teşkil etmektedir ve ciddi anlamda hayat kurtarmaktadır. İş güvenlik önlemlerinin alınması firma açısından da önemli bir yer tutmaktadır.

 • Vinç Nereden Kiralanır? DEVAMINI OKU

  Vinç Nereden Kiralanır

  Vinçler geniş bir alanda farklı iş gruplarında kullanıldıklarından ve seri şekilde hareket edip yüksek ağırlıktaki yükleri taşıdıklarından dolayı ihtiyaç duyuluyor. Bu yüzden kiralık vinç arayışları devam ediyor. Çok çeşitli vinçler ve çok çeşitli firmalar bulunmakta. Herkes hangi vinci hangi firmadan kiralaması gerektiği hakkında tam bilgiye sahip değil.

  Vinç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Vinç kiralama işini yaparken vinç firmasının güvenlik tedbirlerine dikkat etmeniz gerekir. Operatörlerin gerekli ehliyeti olup olmadığına ve referansları araştırmanız gerekmektedir. Doğru vinci kiralamak için firmaya danışmalısınız ve ihtiyacınız olan vinci kiralar iken, fiyatları gözden geçirmelisiniz. Talep ederken taşınacak malzemenin büyüklüğünü ve ağırlığını belirtiniz. Ve ürünün nereden alınması gerekip nereye taşınması gerektiğini söyleyiniz.  Kiraladığınız vincin periyodik bakımının olması ve kurumsal bir firmaya ait olması lazım. Ayrıca operatör ehliyet dışında gerekli olan bütün belgelere de sahip olmalıdır. Vincin, vinç kiralama sözleşmesi ile güvence altına alınması gereklidir. Sözleşme iki taraf için de önemlidir.

  Kiralayan Firmanın Dikkat Etmesi Gerekenler

  Vinç kiralama talebinden bulunduktan sonra, firmanın dikkat etmesi gereken şeyler vardır. Firma bunları dikkat ettikçe güvencesini sağlar ve sorun yaşanmaz. Ekibin işin yapılacağı yerde analiz yapması gerekir. Ayrıca sizden işin ne olduğunu detaylı şekilde öğrenmesi gerekir, böylece doğru kullanılacak ekipmanı ve personeli belirler. Vinç operatörü çalışırken gerekli güvenliği sağlamalıdır. Bunları sağlayan firma vega vinçtir. O yüzden vinç vega vinçten kiralanır.

 • Sepetli Vinç Nerelerde Kullanılır DEVAMINI OKU

  Sepetli Vinç Nerelerde Kullanılır

  Sepetli vinç yüksek yapılarda çalışan işçiler için kurtarıcı rolü taşımaktadır. Sepet denilen kısmı sayesinde çalışanların ulaşmasının zor olduğu yükseklikteki noktalara daha kolay ulaşmasını sağlar. Birçok alanda kullanılmaya elverişli bir iş makinesidir. Genel olarak; üniversitelerde ve belediyelerde taşıma ve yenilemede, alış-veriş merkezlerinde kaldırma ve sepet ihtiyacı duyulan bakımlarda, tesislerde girilmesi zor olan alanlarda, büyük otellerde iç bakımda, kamu ve ticari binalarda iç bakım ve onarımda, Telekom yenileme işlerinde, billboard ve panoların asılmasında kullanılır. İnsanları yüksek yerlere ulaştırmada kullanıldığı için, kullanım amaçları çok çeşitlidir.

  Sepetli Vinç Çeşitleri Nelerdir

  İş yapılacak alanın yüksekliğine göre ve bulunduğu yere göre değişik ölçülerde modelleri bulunur. 20, 25, 30, 43, 45, 53, 60, 65, 68, 70 ve 84 metrelik modelleri vardır. Tüm bu çeşitler mobil olarak hizmet vermektedirler. Sepetli vinç imalatına göre eklemli ve eklemsiz platformlar, kendinden yürüyüşlü platformlar bulunmaktadır. Örümcek adı verilenler kapalı çalışmalarda, makaslı adı verilenler kamyonla çalışacak yere kurulur.

  Sepetli Vinç Güvenliği

  Sepetli vinç iş güvenliği açısından riskli bölgelerde güvenlikli ve rahat bir şekilde çalışılmasını sağlar. Sepette olan emniyet kemeri sayesinde güvenliği arttırılan çalışanlar, sepete fazla sayıda binmemelidir. Sayının iki kişiyi geçmemesi gerekiyor. Emniyet kemeri ise boma ya da can halatına bağlanmalıdır .Sepet kapılarının dışa açılması güvenlik için önemli yer alır. Dışa açılan kapılarla düşme tehlikesi yaşanmaz.

 • Vinç Operatörü Nedir DEVAMINI OKU

  Vinç operatörü vinci kullanan kişidir. Araç, gereç ve ekipmanları kullanır. Raylı, paletli ve sabit kule vinçlerini kullanarak, yüklerin taşınmasını sağlar. Kendisine ait kişisel koruyucu malzemeleri bulunur. Emniyet bareti ve ayakkabısı, iş elbisesi, toz- ışık – ateş gözlüğü, toz maskesi ve kulak tıkacıdır.

  Vinç Operatörünün Yaptığı İş

  Vinç operatörünün görevi  vincin bakımını yapmaktır. Ayrıca; Yürüyüş sistemlerini ve halatları kontrol eder. İşle alakalı emniyet tedbirlerini alır ve güvenlik sağlanınca çalışır. Vinci kullanarak yükü kaldırır, aktarılacağı yönü tespit eder daha sonra yükü gideceği yere götürür ve bırakır, işi bitince de vinci park durumuna getirir. Vincin ayak bağlantılarını takar. Mesleki gelişimle ilgili olanakları yürütür. Bunlar; meslekle ilgili yayınları ve teknolojik gelişmeleri izlemek, operatör yardımcısını eğitmek, meslekle ilgili toplantıya ya da gerçekleşen faaliyetlere katılmak gibi şeylerdir. Aynı zamanda sorumlulukları da vardır. Kaldırılacak olan yükü kaldırmadan önce, makine içerisindeki yük kaldırma cetveline bakarak, cetvelde gösterilen değerlere göre kaldırması gerekir. Makineyi, camları ve göstergeleri temiz tutmalıdır. Çalışmadan önce de takım kutusuna bakmalıdır.

  Vinç Operatörlüğünün Gerektirdiği Özellikler

  Vinç operatörü kursundan alınan belge gereklidir. Kursun süresi 12 gündür. Kurs süresince motorun çeşitlerini, operatör koltuğunun ayarını, kumanda kollarının ayarını ve periyodik bakım derslerini alırlar.  Ellerini, ayaklarını ve gözlerini aynı zamanda kullanabilmelidir. Dikkatli ve sorumluluk sahibi olmalıdır. Sağlıklı ve en az 18 yaşında olmalıdır.

 • Vinçli Kamyon Nedir? DEVAMINI OKU

  Vinçli Kamyon Nedir

  Kamyon üstü vinç şantiyelerdeki yapılarda, yükleme ve boşaltma işlemlerinde, kaldırma ve taşımada, kurtarma ve çekmede kullanılan farklı amaçlara hizmet eden bir vinçtir. Bu vince ‘’hiyap vinç’’ de denir. Hareket kapasitesinin seri olması ve gerektiği zamanlarda yük taşıyabilmesi, vincin tercih edilmesinde büyük rol oynar. Araç üzerindeki kol ve sepetten oluşur. Diğer vinçlerden ayıran özellik ise kaldırdıkları yükü kendi kasalarına taşıyabilmeleri ve ağır nakliyatları kolaylıkla yapabilmeleridir. Ayrıca sadece dikey değil yatay da çalışırlar ve bomları katlanabilir.

  Vinçli Kamyonun Kullanıldığı Yerler

  Kamyon üstü vinç imalatı çeşitli çalışma koşullarına uygundur. Boyanması gereken ya da bakıma ihtiyacı olan çok katlı yüksek binalarda üst katlara ulaşmak zordur. Vinçli kamyon ve sahip olduğu uzun kolu ile birlikte, ulaşılması zor olan yerlere ulaşılabilir. Daha çok trafiğe açık alanlarda kullanılırlar ve bu yüzden kullananların G sınıfı ehliyeti olmalıdır. Ayrıca taşıyabildiği ağırlıkla, insan gücünün ötesine geçer ve aynı zamanda çalışanın güvenliğini de sağlamaktadır.

  Kamyon Vinçlerde Çalışma Emniyeti

  Kamyon üstü vinç kullanma talimatına göre; Enerji hatları altında çalışmak risklidir. Gece çalışırken tepe lambası ya da yeteri kadar çevre ışıklandırması olmalıdır. Denge ayaklarının bastığı zemin sağlam olmalı, değil ise  basma yüzeyini arttıran tablalar kullanılmalıdır. Makinanın çalışma diyagramını bilmeniz gereklidir ve diyagram değerlerine uymalısınız. Çalışma sırasında da kamyonun tekerleklerinin yerle olan temasının kesilmesi gerekir.